ERP(Maruz Bırakarak Tepki Önleme) Nedir, Nasıl Uygulanır?

ERP(Exposure and Response Prevention)  Bu seanslar sırasında terapist, kişiyi yavaş yavaş takıntılarını ve zorlamalarını tetikleyen durumlara maruz bırakır. Zamanla, kişi bu tetikleyicilere farklı tepki vermeyi öğrenir, bu da zorlamaların sıklığında ve saplantıların yoğunluğunda bir azalmaya yol açar. Obsesif Kompulsif Bozukluk belirtileri o kadar hafif olur ki kolayca yok olurlar. Terapist, En kolay semptomlardan başlayarak, bireyi saplantıları tetikleyen durumlarda ortaya koyan “maruziyetler” veya zorluklar tasarlar. Bu maruziyetler sırasında kişi giderek daha uzun süreler boyunca kompulsif davranışlar yapmaktan (“tepki önleme”) kaçınır. Tekrarlanan maruziyetler ile OKB’li bireyler zorlama yapmaktan kaçındıklarında kaygılarının geçici olarak arttığını, zirve yaptığını ve sonra azaldığını fark ederler.


Bir zorlamayı tetikleyen gerçek durumun yaratılmasının imkansız olduğu durumlarda, terapistler ERP egzersizleri için kaygı düzeylerini etkili bir şekilde artırabilecek hayali maruziyetler, görselleştirmeler ve kayıtlar kullanabilirler.
Terapötik maruziyetler zamanla tekrarlandığında, ilişkili anksiyete zar zor fark edilene veya tamamen kaybolana kadar azalır. Kişi daha sonra kaygılarını yönetilebilir hale gelene kadar daha zorlayıcı pozlar alır. Etkili ERP “alışkanlık” yaratır, bu da insanların ritüelleri yapmayı bıraktıklarında kötü bir şey olmadığını öğrenir.
Eğer obsesif bir mikrop korkunuz varsa, örneğin, ERP terapisi yapan bir terapist, mikroplu olduğuna inandığınız bir masanın tepesine dokunmanızı teşvik etmek için sizinle birlikte çalışabilir ve daha sonra yıkamak için daha uzun ve daha uzun süre bekleyebilirsiniz. Ellerinizde mikrop var olduğu düşüncesine maruz kalmanız, bu kademeli maruziyet ve gecikmiş tepki sayesinde mikroplarla ilgili korku veya düşüncelere farklı tepki vermeyi öğrenmenize yardımcı olacaktır, bu da aslında saplantı sıklığı ve yoğunluğunda bir azalmaya yol açacaktır.

Meta Analitik Araştırmalar CBT/ERP’nin yetişkinlerde ve gençlerde obsesif kompulsif bozukluk semptomlarını önemli ölçüde azalttığını ve obsesif kompulsif bozukluğu olan bireylerde ilk basamak tedavi olarak kabul edildiğini göstermektedir (Jordan ve Arkadaşları 2012)

Fiziksel kompulsüyonlar (tekrar eden takıntılı davranışlar) gibi zihinsel kompulsuyonlar da sorunludur, çünkü obsesyonları güçlendirerek Obsesif Kompulsif Bozukluğu (OKB)sürdürürler.
Zihinsel kompulsüyonları: Kelime, sayı, görüntü, gibi hastanın kaygısını nötralize eden düşünce içerikleri oluşrurlar.
Terapist Danışanın bu kompulsüyonları tanımlayacak şekilde eğitir ve maruz bırakma da dahil olmak üzere zihinsel kontrol kompulsüyonlardan uzak durmaları konusunda danışanlara bu bilgileri basit ve kolay bir şekilde verir.
Araştırmalara göre obsesif kompulsif hastalarının tipik olarak %62 ile 68 inin ERP(Maruz Bırakarak Tepki Önleme) yanıt verdiği, %50 7’sinin Tedavinin sonucu ile klinik ve emisyona girdiğini göstermektedir.
#Maruz bırakmada amaç hastanın kaygısını düşürmek değil, kaygıyı tolere edebilmesini sağlamaktır.
#Eğer kaygı bir anda tamamen azalıp yok oluyorsa, hasta ritüellerini kullanmaya devam ediyor demektir.
#Maruz bırakma esnasında uyaranın yoğunluğunu arttırmak en kötü durup senaryoları ile karşı karşıya bırakmak için ve buna karşı toleransı arttırmak içindir.

1-ERP Obsesif Kompulsif Bozukluk için CBT’nin inanılmaz güçlü bir bileşenidir.
2-Maruz bırakma uygulamaları planlanarak yapılandırılarak uygulanır.
3-Maruz bırakma uygulamaları sık sık tekrarlanır ve araları yakın olur.
4-Maruz bırakma aşamaları maruz bırakma uygulamaları aşamalı olabilir.
5-Rahatsız hissetmek bu çalışma için normal bir süreçtir.
6-Korku ile savaşmaya çalışılmaz onun yerine kaygının yaşanmasına izin verilir.
7-Maruz bırakma sırasında gizli kaçınmalarını kullanılmaması amaçlanır.
8-Maruz bırakma uygulamaları korku ile yüzleşmenin sonuçları hakkında olumsuz Tahminlerin Test edilmesi için kullanılır.
9-Maruz bırakma uygulamaları kaygı da önemli bir düşüş yaratacak kadar uzun sürer.
10-Uygulamalar öğrenmenin gerçekleştirebilmesi için farklı ortamlarda da uygulanır.