Maslak Aile Danışmanlığı

Aile kavramı çok karmaşık bir sistemdir. Her birimiz benzersiz ve farklı bakış açılarına sahibiz ve yaşam içerisinde gelişen olayları farklı deneyimliyoruz. Birçok farklı olay veya durum aile hayatını stresli bir hale dönüştürebiliyor. Aile içerisinde eski ve olumlu olmayan kalıplardan sıyrılmayı istediğiniz ve bir desteğe ihtiyaç duyduğunuzda Maslak aile danışmanlığı sizlere yardımcı olabilir. 

Aile Danışmanlığı Neden Önemlidir?

Aile danışmanlığı ve aile terapisi ailelere duygularını güvenli ve yargılayıcı olmayan bir ortamda ifade etme ve aynı zamanda keşfetme şansı verir. Aile danışmanlığı ile aile üyeleri birbirleriyle olan iletişimlerini geliştirmek ve geleceğe yönelik olumlu bir yönelimde bulunmak için ilişkilerindeki zorlukları ve farklılıkları bir arada tartışabilirler. Bu yaklaşım oldukça kapsayıcı olup, kutuplaştırma duygusundan uzaktır. 

Aile danışmanlığı ile bireyler güçlü yönlerini tanıyor, bunları geliştirmek için aile üyeleriyle işbirlikçi bir şekilde çalışıyor. Burada dikkati çeken genellikle iletişimin ilişki sorunlarının en önemli etkeni olduğudur. Maslak aile danışmanlığından ailenin belirli üyeleriyle, çocuklarla ve yetişkinlerle bireysel olarak veya çiftler ile terapi veya danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 

Aile Danışmanlığı Nasıl Alınır?

Bir çift veya aile ilişkilerini geliştirmek istediğinde genellikle aile danışmanlığı oldukça etkili bir uygulama oluyor. Ailenin bir üyesi bağımlılıkla mücadele ediyorsa, üyelerden akıl sağlığı ile problem yaşayan varsa, ebeveynler çocuklarının davranışlarından endişeleniyorsa, kayıp veya travma ile başa çıkma problemi yaşanıyorsa aile danışmanlığı aile üyelerine yardımcı olabilir.  

Aile üyeleri yaşamlarında bir değişiklik sürecindelerse (taşınma, okul değiştirme, evlenme, vb.), ailenin bir üyesi bir engellilik veya kronik hastalık yaşıyorsa veya kendimiz zor bir süreçten geçiyorsak diğer aile üyelerinin süreçten nasıl etkilendiğini fark etmemiz kolay olmayabilir. Maslak aile terapisi veya aile danışmanlığı aile üyelerinin endişelerini ifade etme ve kontrollü bir ortamda iletişim kurma şansı verebilir.

Neden Aile Danışmanlığı Almalıyım?

Aile sistemi göz önüne alındığında her birinin benzersiz ve kırılgan olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Aile danışmanlığı bu aile sistemi içerisinde veya daha geniş toplulukta bireylerin yerini anlamaları, nasıl iletişimde bulunduklarını gözlemleyebilmeleri için aile üyelerine bir fırsat sunar. Kendimizi nasıl gördüğümüz, insanlara olan davranışlarımız ve insanlarla etkileşimimiz gibi konularda kendimizi daha derin bir şekilde ele almamızı sağlayabilir.  

Maslak aile danışmanları taraf olmaktan ziyade tüm aileyle bir iş birliği içerisinde çalışmak ve birlikte ilerlemeyi tercih ederler. Kendini ifade edebilmesi için herkese yeterince zaman verir ve her ailenin özel koşullarını dikkate alarak uygulama ve değerlendirme yaparlar. 

Aile Danışmanlığı Seanslarına Kimler Dahil Olabilir?

Aile danışmanlığı genellikle çiftler veya ebeveynler ve çocuklar ile yürütülen bir danışmanlık olarak bilinebilir. Ancak seanslara büyükanne veya büyükbabalar, bakıcılar, kardeşler ve hatta ortaklar gibi pek çok kişi dahil edilebilir. 

Maslak aile danışmanlığı seanslarında tüm koşullar ve ilişkiler göz önünde bulundurularak aile sistemi içerisindeki aksaklığa neden olan iletişim ve davranış durumları ortaya çıkarılmaya çalışılır.  Sorun bireyin değil ailenin olarak ele alınacağından bütünleştirici uygulamalar yürütülür.