Nişantaşı Aile Danışmanlığı

İnsan yaşamı söz konusu olduğunda aile, doğumdan ölüme kadar temel bir örgütlenme yapısı olarak ele alınabilir. Diğer herhangi bir yapıda veya sistemde olabileceği gibi bozulmaya eğilimlidir. Nişantaşı aile danışmanlığı, evlilik ve aile terapisi ile bireylerin, çiftlerin ve ailelerin ilişkilerini geliştirmelerine ve çatışmalarını çözmelerine yardımcı olan psikoterapi uygulamaları içerir. 

Bireyden ziyade çiftler veya tüm aile bireyleri ile çalışmayı gerektirir. Aile danışmanları ailelerin birbirini anlayabilmesi ve çözüm üretebilmeleri için fırsatlar oluştururken, terapötik bir ortam oluşturmaya çalışırlar. 

Aile Danışmanlığı Hangi Durumlara Yardımcı Olabilir?

Aile danışmanlığı aile üyelerinin daha güçlü ilişkiler kurmasına, birbirleri ile olan iletişimi geliştirmelerine ve aile sistemi içerisindeki çatışmaları yönetmelerine yardımcı olabilir. Aile üyelerinin birbirleriyle olan etkileşimi ve iletişimini geliştirmek için değişim gerekli olabilir. Nişantaşı aile danışmanlığı;

 • Çocuklarda veya gençlerde davranış sorunları,
 • Aile içindeki değişiklikler,
 • Aile içi iletişim sorunları,
 • Boşanma veya ayrılık,
 • Ebeveyn-çocuk çatışması,
 • Sevilen birinin ölümü,
 • Kardeşler arasındaki sorunlar ve
 • Travma gibi pek çok durumda yardımcı olabilir. 

Aile Danışmanlığı Nasıl Yardımcı Olur?

Nişantaşı aile terapisti veya aile danışmanlığı olarak önceliklerimiz daha iyi bir ev ortamı oluşturmak, aile sorunlarını çözmek ve bir ailenin karşılaşabileceği ve her biri benzersiz sorunları anlamaktır. Her ailenin ihtiyacına uygun kuramlar ve yaklaşımlar farklılık gösterebilir. Bu nedenle aile danışmanlığında yönelim ailenin özel ihtiyaçlarına bağlı olacaktır.  

Nişantaşı aile danışmanlığı olarak;

 • Sağlıklı sınırlar geliştirmek,
 • İletişimi güçlendirmek ve iyileştirmek,
 • Aile bireylerinin aile içindeki rolünü tanımlamak,
 • Aile dinamiklerini geliştirmek,
 • Etkileşim sorunlarını ele alarak ailenin problem çözme yeteneklerini geliştirmeyi hedefliyoruz. 

Aile danışmanlığı seansları birkaç seans olabileceği gibi bu süreç bazen daha uzun da sürebilir. 

Aile danışmanlığı ailedeki bireylerin birbirlerini anlamalarına, baş edilmesi zor duygularla yüzleşmelerine, aile bireyleri arasındaki etkileşimi ve iletişimi hep bir adım ileriye taşımaya yardımcı olur. İnanıyoruz ki desteklendiğini hisseden ve güçlü yönleri üzerinde çalışarak değişime açık olan her insan ilişkilerinde ve insan yaşamında olumlu gelişimler yaşamaya muktedirdir.  

Aile Danışmanlığından Kimler Yararlanabilir?

Aile danışmanlığında çocuklarda davranış bozuklukları, madde bağımlılığı ve depresyon gibi çocuklarla ilgili sorunlar etkili bir şekilde ele alınır. İletişim kurma veya duygularını ifade etme zorluğu, kardeşler arası çatışmalar, tutarsız ebeveynlik ve büyük değişime uyum sağlama gibi pek çok konuda aile danışmanlığı yararlı olabilir. Ayrıca evlilik sorunları, boşanma sonrası fonksiyonel ve sağlıklı bir ilişki geliştirmek ve ailede kronik bir hastalık veya ölümle başa çıkmak gibi nedenlerle etkili olabilmektedir. 

Daha yakın bir ilişki arayışında olan, zihinsel veya fiziksel hastalıklar ile yüzleşmeye ihtiyacı olan, çocuklarının davranışları ile endişeli, evlat edinmeyle ilgilenen aileler aile terapisi alabilir, Nişantaşı aile danışmanlığına başvurabilir. Ayrıca üyelerinde depresyon, bipolar bozukluk, bağımlılık ve yeme bozuklukları gibi sorunları olan aileler için aile terapisi faydalı olabilir.