Film Önerisi: Kralın Tüm Adamları

Bugün “Kralın Tüm Adamları filmini izleyene kadar… Siyasetin sanatsal bir dille anlatılabileceğini hiç düşünmezdim. Filmin İsmini ilk gördüğünüzde İngiliz Monarşi filmi gibi gelse de (bu da senaristin manipülasyonu🙊) emin olun ki monarşi filmi değil. Filmde manipülasyonun en yoğun yaşandığı alan olan siyaset dünyasının kurtlar sofrasından harika bir kesit sunuluyor. Şunu da belirteyim siyaseti sevmememe rağmen, oyuncuların başarılı canlandırmaları ve sahnelerdeki planların sanatsallığı filmi soluksuz izlemenizi sağlıyor.

👑~👑

Günlük yaşamda sıklıkla duyduğunuz bu filmi izlediğinizde de görecek olduğunuz ‘manipülasyon’ kavramı üzerinde durarak bu kavramı sizlere tanıtmak istiyorum.

👑~👑

Manipülasyon nedir?

Manipülasyon, başkalarını kontrol altına almak amacıyla yapılan bir akıl oyunudur. Çoğu zaman bilerek ve isteyerek, amacına hizmet eder şekilde yapılır. Ancak kimi zaman, kişi karşısındakini manipüle ettiğinin farkında olmayabilir.

İsteklerinin karşılanması için manipülasyona başvuran kişiler, genelde yaptıkları işte oldukça iyidir. Amaçlarına ulaşmak için manipüle ettikleri kişiyi suçluluk, korku gibi farklı duygular içinde ve kimi zaman yük altında bırakarak, seçim şansı bırakmazlar.

👑~👑

Film, Amerika‘nın güneyinde Meksika körfezinin üstünde bir eyalet olan Louisiana’da idealist bir politika akımı yükselişe geçişini konu alır. Willie Stark’ın başını çektiği bu siyasi yükseliş, yozlaşma sonucu bir anda yerle bir olur.

Steven Zaillian yönetimindeki film, 1949 yılında Robert Rossen tarafından yönetilmiş aynı isimli filmin yeniden çevrimi. İlk filmin, En İyi film, En İyi Erkek Oyuncu da dahil üç dalda Oscar kazandığını, aynı zamanda Robert Penn Warren imzalı romanın da Pulitzer ödüllü başarılı bir roman olduğunu belirtelim.

Yönetmen: Steven Zaillian

Senaryo: Robert Penn Warren, Steven Zaillian

Oyuncular: Mark Ruffalo, Kate Winslet, Anthony Hopkins, Jude Law, Sean Penn

Filmin Türü: Drama, Gerilim,

Orijinal Adı: All the King’s Men

Yapımcı Firma: Columbia Pictures Corporation

Yapım Yılı: 2006

Yapım Ülkesi: Almanya, ABD

Orijinal Dili: İngilizce

Filmin Süresi: 128 dk.

#kariyerveanne

#kariyerveannefilmönerisi

#kralıntümadamları

#allthekingsmen