ONLINE TERAPİ, PSİKOLOJİK DESTEĞE İHTİYAÇ DUYULDUĞUNDA MESAFELERİ ORTADAN KALDIRIR.

Online terapi, tüm dünyadaki insanların kaliteli ve profesyonel psikoterapi hizmetine ulaşmalarına yardımcı, teknoloji destekli bir yöntemdir. Psikoterapist ve danışanın terapi odası dışında bir araya gelmelerine olanak tanır.

ONLİNE TERAPİ SÜRECİ

Online terapi sürecini ilk defa araştıran kişilerin en fazla merak ettikleri konu, online terapinin yüz yüze geleneksel terapiden farkı oluyor. Öncelikle iki yöntem arasındaki temel fark seanların gerçekleşme biçimidir. Geleneksel yüz yüze terapi ofis ortamında gerçekleşirken, online terapi internet üzerinden görüntülü konuşma ile gerçekleşir. Öte yandan, terapinin gerçekleştiği ortam dışında bir çok benzer yönleri vardır. Her iki terapi yönteminde de aynı psikoterapi yaklaşımlarından faydalanılır. Seansların yapılandırılması ve elde edilen sonuçlar ise benzerdir. Terapist ve danışanın skype ya da farklı bir görüntülü konuşma uygulaması üzerinden bir araya gelmesi ile gerçekleşir. Seans süresi yüz yüze terapide olduğu gibi 50 dakikadır. Seanslar genellikle haftada bir ya da on günde bir gerçekleşir. Gerçek bir psikolog-psikoterapist ile görüşürsünüz.

ONLİNE TERAPİ SİZİN İÇİN UYGUN MU?

Eğer aşağıdaki sorulardan birine ya da birkaçına cevabınız evet ise online terapi sizin için uygun bir terapi yöntemi demektir. Yurtdışında yaşıyor ve Türkçe terapi yapan bir uzmanla görüşmek mi istiyorsunuz? Bir psikoloğa erişimin sınırlı olduğu bir bölgede mi yaşıyorsunuz? Acil olarak bir psikolog ile görüşmeye mi ihtiyacınız var? Yoğun çalışma programınızdan dolayı bir psikoloğun ofisine gitmenin sizi zorlayacağını mı düşünüyorsunuz? Evinizin ya da ofisinizin konforunda, trafikte zaman geçirmeden psikolojik danışmanlık hizmetine ulaşmayı mı tercih ediyorsunuz? Çalışmak istediğiniz psikoloğu buldunuz fakat bulduğunuz uzman sizinle aynı şehirde değil mi?

ONLİNE TERAPİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Yaşadığınız şehir ya da ülkeye bağlı kalmadan, dilediğiniz yerde ve zamanda, tercih ettiğiniz terapistten psikolojik destek almanızı sağlar. Psikolojik yardım almaya karar verdiğinizde sadece işinde iyi olan değil SİZİN İÇİN İYİ OLAN terapist ile çalışmak önemlidir. Seansların planlanmasında esneklik sağlar. Hem terapistin hem de danışanın uygunluğuna göre randevuları planlamak çok daha kolaydır. Bu da zamandan tasarruf demektir. Yüz yüze başladığınız terapi seanslarına bazı günler gelememe ihtimaliniz her zaman vardır. Seansınızın olduğu gün farklı bir şehirde olabilirsiniz ya da trafik ya da başka nedenlerden dolayı ofise gelemeyebilirsiniz. Online terapi, nerede olursanız olun terapistinize ulaşmanızı sağlar. Böyle zamanlarda tedavi sürecinin aksamaması için seanslar online olarak gerçekleşebilir. Online terapinin bir başka avantajı ise, bazı danışanlar için kendini açmayı ve ifade etmeyi kolaylaştırmasıdır. Bazı danışanlar yüz yüze terapiye kıyasla online terapide daha az utandıklarını ve daha az endişe duyduklarını belirtirler.

ONLİNE TERAPİ SÜRECİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, psikolojik danışmanlık desteği alacağınız kişinin eğitimi ve uzmanlığı olmalıdır. Online psikoloğun da yüz yüze terapi yapan psikolog ile aynı eğitim ve sertifikasyon süreçlerinden geçme zorunluluğu vardır. Mesleki yetkinlik açısından online terapist, en az yüz yüze terapi hizmeti veren terapist kadar yetkin olmalıdır. Psikoterapi almayı planladığınız uzmanın eğitimini ve uzmanlığını kesinlikle araştırın. Eğer yeterli bilgiye ulaşamıyorsanız uzmanın kendisinden bilgi isteyebilirsiniz. Online psikoterapi her danışan için uygun bir seçenek olmayabilir. Kendisine ya da bir başkasına zarar verme düşünceleri olan ya da intihar eğilimi olan danışanlar için öncelikle yüz yüze terapi tercih edilmelidir. Ayrıca 18 yaşından küçük danışanlar için de aynı şekilde yüz yüze terapi ilk tercih olmalıdır. Terapi sürecinde psikolog ve danışan arasındaki ilişki, terapiden sağlanacak fayda açısından oldukça önemlidir. Eğer psikoloğunuz ile online ortamda sağlıklı bir iletişim kuramadığınızı düşünüyorsanız, yüz yüze terapi sizin için daha uygun olabilir.

ONLİNE TERAPİNİN ETKİNLİĞİ

Online terapi, etkinliği bilimsel olarak desteklenen bir psikoterapi yöntemidir. Araştırmalar online ortamın danışan ve terapist arasında sağlam ve destekleyici bir ilişki kurmaya engel olmadığını göstermektedir. Online terapi doğru koşullar altında uzman kişiler tarafından sağlandığı sürece, yüz yüze terapi modelinde olduğu kadar etkili bir psikoterapi yöntemidir.

NASIL ONLİNE TERAPİ ALABİLİRİM?

Terapistiniz ile cep telefonunuz, bilgisayarınız ya da tabletiniz üzerinden görüntülü olarak görüşebilirsiniz. Dilerseniz seans öncesinde psikoloğunuzdan kısa bir görüşme talep edebilirsiniz. Bu ön görüşmede merak ettiğiniz soruları sorabilir ve psikoloğunuz ile tanışabilirsiniz.